![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel + 5191811
*
nr 519 1811
Spegel +
konsolbord med stenskiva, Gustaviansk stil, längd: 74, djup: 45, höjd: 73, spegel, höjd: 178
Utrop:
4.500 kr
Såld:
5.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 april 2008
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/4 10:41:23
1
3.700 kr
14/4 11:32:29
2
Vinnande bud
14/4 13:24:28
1
3.900 kr
14/4 13:24:53
1
4.100 kr
14/4 14:24:01
3
5.000 kr
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53
*
Spegel +
nr 519 1811
Spegel +
konsolbord med stenskiva, Gustaviansk stil, längd: 74, djup: 45, höjd: 73, spegel, höjd: 178
Utrop: | 4.500 kr |
---|---|
Såld: | 5.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 april 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/4 10:41:23 | 1 | 3.700 kr |
14/4 11:32:29 | 2 | Vinnande bud |
14/4 13:24:28 | 1 | 3.900 kr |
14/4 13:24:53 | 1 | 4.100 kr |
14/4 14:24:01 | 3 | 5.000 kr |
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om 10 dagar
1 juli kl 19:53